Druhy koberců

Kusové

Heatset

Koberce tvoří 100% polypropylen upravený technologií tepelné fixace heatset (paření příze). Tento způsob úpravy dodává kobercům mnoho žádoucích vlastností, jako je například vyšší objem či rozměrová stabilita. U tohoto materiálu také lépe vyniká pestrost barev a hebkost na dotek. Kvalitu koberce výrazně ovlivňje hustota vetkaných vláken (vázaných bodů/m²). Tyto koberce mají obvykle krátce střžený vlas mezi 8-15 mm výšky.

Heatset frise

Koberce tohoto druhu se také vyrábí technologií heatset, vlas je zde však navíc výsledně zakroucen a jeho výška se pohybuje v rozmezí 12-25 mm. Touto úpravou koberec získává luxusní vzhled a také se prodlužje jeho žvotnost.

Heatset carving

Opět se jedná o koberce vyráběné technologií heatset, vlas je tentokrát na určtýh místech esteticky seřínut (carving). Tato úprava dodává koberci plastický vzhled.

Shaggy

Vlákno tvoří 100% polypropylen, 100% polyester nebo materiálová kombinace. Tyto koberce se vyznačují variabilitou v provedení, např. mixem materiálů či vetkáním stříbrné efektní nitě (Lurex) se dosahuje zajímavého, lesklého a luxusního vzhledu. Výška vlasu koberců shaggy dosahuje až 50 mm, vlas je podstatně hrubší (tvoří se zatočením více jemných v jeden hrubý a silný) - tím získává jednoznačou přednost zejména v bytové designu. Údržba u těchto koberců je stejně jednoduchá - klepání a suché vysávání plně postačuje k bezchybné funkci.

Bouclé

Jedná se o 100% polypropylen upravený technologií flatweave (plochá vazba). U tohoto druhu se smyčka vlákna nerozřezaná pevně utáhne a na rubu ji tuží latexový zátěr. Tato technologie dodává koberci skutečou pevnost a odolnost. Výhodou takovéhoto koberce je dlouhá životnost a stálobarevnost.

BCF

Koberce typu BCF (Bulked continuous filament) jsou spřádány z vlákna neomezené délky, které tvoří 100% polypropylen, polyamid nebo polyester, a které je bez dalších úprav, proto patří mezi levnější kusové koberce.

Metrážové

Potisk

Tyto koberce tvoří vždy 100% polyamid, který jako jediný umožňuje strojový potisk, je schopen barvu absorbovat a udržet její vzhled. Tato technologie se hojně využívá při výrobě dětských koberců.

Scroll

Zpravidla tvoří 100% polyamid, kde jsou v kombinaci nížší utažené smyčky a vyšší volnější smyčky, tím je docíleno plastických vzorů.

Vpichované

Patří k nejlevnějším podlahovým textilním krytinám. Princip výroby spočívá ve vzájemném proplétání vláken pomocí speciálních vpichovacích jehel. Ve spodní podkladové vrstvě jsou zpravidla používány odpadní textilní materiály. Vrchní vrstva, jejíž vlákna jsou vpichována do podkladové vrstvy, je z kvalitnějších materiálů. Z rubové strany se zatírají latexovým nátěrem.