Materiály

Polypropylen (PP)

Tento materiál je nejlehčí ze všech textilních vláken a využívá se při strojní výrobě koberců nejčastěji. Má velmi dobrou pevnost v oděru, odolnost proti zašpinění, minimální navlhavost, udržuje nízké hodnoty statické elektřiny, je příjemný na dotek a také u něho téměř nedochází ke vzniku žmolků.

Polyester (PES)

Polyester se vyznačuje především svou vysokou odolností na světle, vůči mikroorganismům a také malou navlhavostí. Pocitově se výrobky z polyesteru podobají hedvábí, protože mají podobný lesk a připomínají hedvábí i na dotek. Dalšími dobrými vlastnostmi jsou malá mačkavost, vysoká pevnost a také trvanlivost.

Polyamid (PA)

Polyamid je mimořádně houževnatý, pružný a trvanlivý materiál. Slušně odolává zašpinění či mechanickému poškození. Vlákno z polyamidu umí zachovávat tzv. „tvarovou paměť” (slehnutévláno se vrátí do původní polohy) a dokáže udržet barvu nanášenou strojovým potiskem. Výrobky z polyamidu působí jemně na dotek a vykazují vyšší lesk dodávající větší pestrost barvám.

Viskóza (CV)

Jedná se o velmi zdařilou náhražku přírodního hedvání u které jen těžko poznáte, že se o pravé hedvábí nejedná. Při výrobě viskózových vláken se jako základní surovina používá regenerovaná celulóza získáná ze dřeva rychle rostoucích stromů (buk, smrk, pinie).

Polyvinylchlorid (PVC)

Je třetím nejpoužívanějším plastem na Zemi, hned po polyethylenu a polypropylenu. Poprvé byl syntetizován roku 1935. Není rozpustný ve vodě, v olejích ani v koncentrovaných anorganických kyselinách a zásadách. Více než polovina z celosvětově vyráběného množství PVC se používá ve stavebnictví, kde masově nahrazuje tradiční stavební materiály jako dřevo, beton či hlínu. PVC má totiž prakticky ideální stavební vlastnosti jako snadno zpracovatelný a přitom odolný materiál pro odpadová potrubí, okenní a dveřní rámy, podlahovou a střešní krytinu apod.

Podkladové materiály

Action Back (AB)

Jde o syntetickou tkaninu ve tvaru mřížky, která je pevná a odolná a je jedním z nejčastěji používaných podkladů.

Filc

Hlavními výhodami filcových podkladů jsou vyšší zvuková a tepelná izolace, menší hlučnost při došlapu a větší měkkost koberce.